Resultater 2013

Her er listen over vinderne i de forskellige klasser for 2013:

SEMIKONTAKT Juniorer:

Piger uden lårspark

  • 1. Sofie Kristensen, Viborg Karate Skole
  • 2. Ayka Humlesen, Viborg Karate Skole

 

Juniorer mix uden lårspark:

  • 1. Jonatan Bjerrekær, Viborg Karate Skole
  • 2. Anastasiya Jepsen, Viborg Karate Skole
  • 3. Alberte Mørk, Ashihara Karate Århus

 

Piger med lårspark:

  • 1. Emma Goldman, Viborg Karate Skole
  • 2. Kristine Rask Andreasen, Roskilde Karateklub
  • 3. Laura Sjørring, Viborg Karate Skole

 

Drenge letvægt med lårspark

  • 1. Rasmus Lunn Jensen
  • 2. Simon Kleis, Randers Karate Skole
  • 3. Simon Lund Bondesen, Roskilde Karateklub

 

Drenge ml/sværvægt med lårspark

  • 1. Valentin Krogstrup, Grenaa Karate Skole
  • 2. Christian Juul, Middelfart karateklub
  • 3. John Poulsen, Randers Karate Skole

 

SEMIKONTAKT voksne:

Kvinder sværvægt

  • 1. Josephine Hansen, Ashihara Karate Århus
  • 2. Christina Kolbæk, Ashihara Karate Århus

 

Mænd letvægt:

  • 1. Emil Søgaarde, Svendborg Karateskole
  • 2. Jesper Christiansen, Roskilde Karateklub
  • 3. Amara Kaba, Viborg Karate Skole

 

Mænd mellemvægt:

  • 1. Patrick Runitz Jacobsen, Karateklubben Shinryokudan
  • 2. Jack Petersen, Roskilde Karate Center
  • 3. Frederik Hyttel, Ashihara Karate Århus

 

Mænd sværvægt:

  • 1. Tariq Jonas Ahmed, Svendborg Karateskole
  • 2. Rune Johansen, Karateklubben Shinryokudan
  • 3. Thorarinn Aggi, Karateklubben Shinryokudan

 

DM i Knock-down:

Kvinder letvægt:

  • 1. Edita Ademi, Kyokushinkai København
  • 2. Zahra Haider, Karateklubben Shinryokudan

 

Kvinder mellemvægt:

  • 1. Alexandra Vulevic, Kyokushinkai København
  • 2. Caroline Alexa, Ballerup Kyokushin
  • 3. Mette Sørensen, Ashihara Karate Århus

 

Kvinder sværvægt:

  • 1. Christine Buchholtz, Karateklubben Shinryokudan
  • 2. Kirsten Galatius Smith, Ashihara Karate Frederiksberg
  • 3. Lise Møller, Viborg Karate Skole

 

Mænd letvægt:

  • 1. Jacob Petersen, Haslev Karateklub
  • 2. Marcus Hasselbalch, Svendborg Karateskole
  • 3. Dragisa Jovanikic, Farum Kyokushin Karate

 

Mænd mellemvægt:

  • 1 Julian Bjerrekær, Viborg Karate Skole
  • 2. Frederic Osuch, Karateklubben Shinryokudan
  • 3. Dinesh Thilipkumar, Viborg Karate Skole

 

Mænd sværvægt:

  • 1. Brian Jacobsen, Karateklubben Shinryokudan
  • 2. Kristoffer Breindal, Karateklubben Shinryokudan
  • 3. Fady Allan, Kyokushinkai København

 

Bedste gennembrydning 13 brædder:

Brian Jacobsen, Karateklubben Shinryokudan

 

Bedste tekniker:

Julian Bjerrekær, Viborg Karate Skole

 

Bedste fighter:

Marcus Hasselbalch, Svendborg Karateskole